FESTIVALER: Finsk/estnisk körande mamma vinner Tallinn Black Nights Film Festival 2022

FESTIVALER: Finsk/estnisk körande mamma vinner Tallinn Black Nights Film Festival 2022

[ad_1]

TALLINN: Den 26:e upplagan av Tallinn Black Nights Film Festival (PÖFF) avslutades den 27 november 2022 med den finsk/estniska samproduktionen Körande mamma genom att Hilmar Oddsson vann Grand Prix i den officiella uttagningstävlingen. Baltic Competition vanns av litauiska Poeten regisserad av Giedrius Tamoševičiu och Vytautas V. Landsbergis.

Priset för bästa första film gick till Landet inom (Schweiz, Kosovo) i regi av Fisnik Maxville.

Rebells with a Cause Prize gick till Rebelión (Colombia, Argentina, USA) regisserad av José Luis Rugeles.

Udo Kier, Krzysztof Zanussi och Peeter Urbla fick Lifetime Achievement Awards.

VINNARE:

Officiell uttagningstävling:

Festivalens Grand Prix:
Körande mamma (Island, Estland)
Regi: Hilmar Oddsson
Producerad av Ursus Parvus
Coproducerad av Alexandra Film, Zik Zak Filmworks
Stöd av isländska filmcentret, Estlands filminstitut

Bästa regissör:
Ahmad Bahrami för The Wastetown (Iran)

Bästa film:
Adrian Teijido för River of Desire (Brasilien)
Regisserad av Sergio Machado

Bästa manus:
Shahar Rozen och Dudu Busi för DUCKS – En urban legend (Israel)
Regisserad av Shachar Rozen

Bästa skådespelare:
Gurban Ismailov för Kallt som marmor (Azerbajdzjan, Frankrike)
Regisserad av Asif Rustamov

Bästa skådespelare:
Antonia Zegers för Straffet (Chile, Argentina)
Regisserad av Matias Bize

Bästa originalmusik:
Tõnu Kõrvits för Körande mamma (Island, Estland)
Regi: Hilmar Oddsson

Bästa produktionsdesign:
Michael Schindlmeier för Servus pappa, vi ses i helvetet (Tyskland)
Regisserad av Christopher Roth

Första funktionstävlingen:

Pris för bästa första film:
Landet inom (Schweiz, Kosovo)
Regisserad av Fisnik Maxville

Juryns särskilda priser:

Pelikan (Kroatien)
Regisserad av Filip Heraković
Producerad av Wolfgang & Dolly LLC
Stöds av Croatian Audiovisual Centre (havc.hr)

Amar koloni (Indien)
Regisserad av Siddharth Chauhan

Baltisk tävling:

Baltic Competition Prize:
Poeten (Litauen)
Regi: Giedrius Tamoševičiu, Vytautas V. Landsbergis
Producerad av A Propos Studija
Stöds av Lithuanian Film Center

Bästa baltiska producent för samproduktion:
Inna Sahakyan för Auroras soluppgång (Armenien, Tyskland, Litauen)
Regisserad av Inna Sahakyan
Producerad av Bars Media
Samproducerad av Artbox, Gebrüder Beetz Filmproduktion Hamburg GmbH & Co. KG
Stöds av Eurimages

Rebells with a Cause-tävling:

Rebeller med ett sakpris:
Rebelión (Colombia, Argentina, USA)
Regisserad av José Luis Rugeles

Juryns särskilda omnämnande:
Tre tusen numrerade stycken (Ungern)
Regisserad av Ádám Császi
Producerad av Uniofilm Entertainment
Stöds av National Film Institute – Ungern

Pris för bästa kortfilm:
Allt på en gång (Norge)
Regisserad av Henrik Dyb Zwart

Kritikernas valtävling:

Pris för bästa kritikerval:
Om oss men inte om oss (Filippinerna)
Regisserad av Jun Robles Lana

Juryns särskilda omnämnande:
Benbrytarna (Italien)
Regisserad av Vincenzo Pirrotta

FIPRESCI Award (för en film från första filmtävlingen):
Vid inträde (Spanien)
Regisserad av Alejandro Rojas och Juan Sebastián Vasquez

Publikpris:
Amusia (Italien)
Regisserad av Marescotti Ruspoli

Lifetime Achievement Awards:
Udo Kier (Tyskland)
Krzysztof Zanussi (Polen)
Peeter Urbla (Estland)

DDA Spotlight Awards:
Ali Abbasi för Den heliga spindeln
Sarah Polley för Kvinnor som talar

Ungdoms- och barnfilmfestival Just Film:

Just Film Grand Prix:
Sex veckor (Ungern)
Regisserad av Noémi Veronika Szakonyi
Tillverkad av Sparks
Stöds av National Film Institute – Ungern

Juryns särskilda omnämnande:
Sommaren kommer (Ungern)
Regisserad av György Mór Kárpáti
Producerad av Proton Cinema
Samproducerad av Film Cafė
Stöds av National Film Institute – Ungern

Just Film ECFA Award:
Hur jag lärde mig att flyga (Serbien, Kroatien, Bulgarien)
Regisserad av Radivoje Andrić
Producerad av SENSE Production
Koproducerad av Kinorama, Art Fest
Stöds av Film Center Serbia, Croatian Audiovisual Centre, Bulgarian National Film Center, Eurimages, MEDIA Creative Europe, SEE Cinema Network

Just Film Youth Jury Award för bästa film:
Oskuld (Israel)
Regisserad av Maor Zaguri

Just Film Barnjuryns pris för bästa film:
Det lilla gänget (Frankrike)
Regisserad av Pierre Salvadori

Juryns specialomnämnande för produktionsdesign:
Barnmaskin (Estland)
Regisserad av Rain Raanu
Producerad av Tallifornia
Stöds av Estonian Film Institute

Just Film #youngfilmmaker Award:
Evig singelman (Estland)
Regi: Aaron Thor Härm, Mattias Nurga

Klicka HÄR för att se vinnarna av PÖFF Shorts.

[ad_2]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *